Bildiğiniz gibi TDS (İngilizce : Total Dissolved Solids) suda bulunan toplam çözünmüş katıları ifade etmek için kullandığımız bir kısaltmadır ve mg/L (miligram bölü litre) ya da ppm (milyonda bir birim) ile ifade edilir. Söz konusu katılar sudaki tuzlar, metaller, mineraller ve katyon-anyonlar’dan oluşmaktadır. TDS değeri suyun yumuşaklığıyla ve içme suyu arıtma cihazının performansıyla doğrudan bağlantılıdır. Ancak hiçbir zaman unutulmamalıdır ki bir arıtma cihazının sağlıklı ya da sağlıksız çalıştığının tek göstergesi TDS değeri değildir.
İletişime Geç

TDS Nedir ?

Bildiğiniz gibi TDS (İngilizce : Total Dissolved Solids) suda bulunan toplam çözünmüş katıları ifade etmek için kullandığımız bir kısaltmadır ve mg/L (miligram bölü litre) ya da ppm (milyonda bir birim) ile ifade edilir.
Söz konusu katılar sudaki tuzlar, metaller, mineraller ve katyon-anyonlar’dan oluşmaktadır.    TDS değeri suyun yumuşaklığıyla ve içme suyu arıtma cihazının performansıyla doğrudan bağlantılıdır. Ancak hiçbir zaman unutulmamalıdır ki bir arıtma cihazının sağlıklı ya da sağlıksız çalıştığının tek göstergesi TDS değeri değildir.
 
Burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta tanıtımlarda TDS değerine gereğinden fazla önem vermemek olacaktır.
Örnek vermek gerekirse, müşterilerinizin cihazlarının TDS değerleri birbirleriyle kıyaslayarak yarıştırılmamalıdır. Aynı semtte, aynı caddede, aynı sokakta hatta nadirde olsa aynı apartmanda çalışan 2 ayrı cihazın çıkış TDS değerleri aynı olmayabilmektedir. Giriş suyu değerleri aynı olmasına rağmen arıtma performansları farklı olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken cihazların %85’in üzerinde atık performansıyla çalışabilmesidir.
Unutulmamalıdır ki, kullandığımız Ters Ozmoz membranları, ince kompozit yapıdaki yarı geçirgen malzemelerin özel bir sarım tekniğiyle sarılmasıyla tam otomatik olarak makinelerde yapılmaktadır ve üretiminde insan faktörü en az seviyede bulunmaktadır. Buna rağmen aynı üretim hattından birer dakika arayla çıkan membranların atık oranları birbirinin aynısı olacak şeklinde bir kesinlik yoktur.
Hava sıcaklıklarının ve yağış durumunun da cihazların performanslarını etkilediğini son bir kez hatırlatmakta fayda var. Yağışların azaldığı ve buharlaşmanın arttığı sıcak yaz aylarında, nehir ve göllerin TDS değerleri artmakta, bunun sonucunda besledikleri barajların dolayısıyla çeşme sularının da TDS değerlerini arttırmaktadır. Ayrıca, düşen baraj seviyeleri, şebeke suyunun barajın daha diplerinden çekilmesine yol açmakta bu da suda bulunan organik madde sayısını arttırmaktadır. Tahmin edeceğiniz gibi tüm bunlarda cihazların performansını doğrudan etkilemektedir.
 

Formu Gönder

Bakım, Arıza, Onarım ve Teknik Destek için ;

Bizi Arayın (0326) 613 79 96 - 0 544 613 79 96

Bize Ulaşın
Tıkla Ara